گانودرما

گانودرما چیست؟
قارچ Ganoderma با نام علمی Ganoderma Lucidum از گونه قارچ های قرمز است. بر خلاف باور عمومی، همه قارچ های قرمز سمی نیستند. قارچ گانودرما یکی از کامل ترین مواد غذایی در جهان است که ارزش تغذیه ای و درمانی بسیاری دارد. Ganoderma Lucidum از شاخه قارچ های چتری است که در طبعت بر روی چوب و تنه درختان رشد می کند. گانودرما با حدود ۸۰ گونه مختلف، گیاهی وحشی و خودرو در طبیعت است که این روزها در مزارع پرورش قارچ نیز با تکنیک های ویژه تولید می شود. گانودرما بافتی چوبی، براق و صیقلی داشته و از نظر ظاهری با قارچ دکمه ای تفاوت بسیاری دارد. قسمت هاگدان گیاه شبیه به کلیه انسان و به رنگ قهوه ای- قرمز است که در لبه های قارچ، کمرنگ تر می شود.
قارچ گانودرما از هزاران سال پیش در طب سنتی آسیای شرقی مورد استفاده بوده است. Genoderma به عنوان قارچ Reishi در طب سنتی ژاپن از گیاهان قابل احترام شمرده شده است. مردم ژاپن به آن رِیشی به معنی پادشاه گیاهان دارویی لقب داده اند. قارچ گانودرما یا lingzhi در چین نمادی از سلامتی و طول عمر به همراه شادی و اقبال در زندگی بوده و بیش از ۲۰۰۰ سال است که برای درمان پزشکی استفاده می شود. گانودرما زمانی تنها برای امپراطوران و بزرگان استفاده می شد و در اختیار عموم مردم قرار نداشت. ثروتمندان در دوران باستان با امید جاودانگی و آرامش، از نوشیدنی گانودرما استفاده می کردند. در چین باستان از گانودرما با عناوینی همچون “گیاه توانمندی معنوی” و “قارچ ده ساله” یاد می کردند. در باور چین باستان نوشیدن معجونی از قارچ گانودرما ، جاودانگی و طول عمر را به ارمغان می آورد.
در حال حاضر گانودرما در سراسر جهان شناخته شده و در طب سنتی این گیاه شگفت انگیز در درمان بسیاری از بیماری های جسمی و روحی به کار می رود و معجونی شفابخش است. در ادامه اطلاعات بیشتری از خواص قارچ گانودرما و ارزش تغدیه ای آن برای علاقه مندان در نظر گرفته شده است.

 

Ganoderma lucidum، که معمولا به عنوان قارچ لینگزی شناخته می شود، اغلب در طب سنتی چینی استفاده می شود. محبوبیت آن به داروهای ژاپنی و کره ای گسترش می یابد و این را به سوی غرب هدایت میکند.

Ganoderma lucidum اثرات ضد اکسیداتیو دارد. همچنین دارای اثرات درمانی مقاوم در برابر مقاومت به انسولین، خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد و می تواند به درمان بسیاری از بیماری های مرتبط با سندرم متابولیک کمک کند.

قارچ لینگزی به علت اثرات ضد سرطان شناخته شده است. این قادر به فعال کردن سلول های قاتل طبیعی، افزایش فعالیت و توانایی بدن برای مبارزه با تومورها است. علاوه بر این، Ganoderma lucidum احتمال ابتلا به متاستاز را کاهش می دهد، یعنی زمانی که سرطان به قسمت دیگری از بدن گسترش می یابد.

Ganoderma lucidum دارای مکانیزم های مختلفی است، اما آنها بر روی تعدیل سیستم ایمنی تمرکز دارند. قارچ لینگسی قادر به کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن است وقتی که سیستم بیش از حد تحریک می شود و سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند. به طور کلی، Ganoderma lucidum میزان سلول های سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد.

گر چه تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرات لازم است، Ganoderma lucidum نشان می دهد برای انواع مختلف درمان های مرتبط با سرطان. نشان داده شده است که یک درمان مؤثر و مفید است که بدین معنی است که هنگام مصرف داروهای دیگر، برای سرطان سینه، هپاتیت، سندرم خستگی، و سرطان پروستات، سلامتی را بهبود می بخشد. بسیاری از مکمل های امیدوار کننده ای وجود دارند که خواص ضد سرطان دارند، اما Ganoderma lucidum به نظر می رسد یکی از آنها است.

Ganoderma دارای مقدار زیادی مولکول های زیست فعال است، و همچنین تک مولکولی در این قارچ است که می توان گفت اصلی ترین زیست فعال می باشد .

منبع : https://examine.com/supplements/ganoderma-lucidum/